Spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim pt. „Wilno - Barok na 7 wzgórzach” - 01.04.2019r.

1 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Kostrzynie odbyło się spotkanie z Andrzejem Pasławskim - krakowskim podróżnikiem, przewodnikiem i fotografikiem, który wiele razy zabierał nas już w bliższe i dalsze wirtualne podróże, od Cypru przez Bałkany aż po Londyn. Tym razem jego multimedialna prezentacja umożliwiła publiczności poznanie Wilna. Miasta z ogromnym potencjałem turystycznym, a dodatkowo stolicy kraju od wieków powiązanego historycznie z naszą ojczyzną. Zwiedzanie Wilna rozpoczęliśmy od rozsławionej przez naszego wieszcza Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Następnie oglądając kolejne zabytki i perełki architektoniczne, głównymi i mniej uczęszczanymi ulicami dotarliśmy do autonomicznej „Republiki Zarzecza”, która choć proklamowana w Prima Aprilis i stworzona przez wileńskich artystów dosłownie „dla jaj” (stąd symboliczny pomnik w kształcie jaja) posiada swego prezydenta, konstytucję i parlament. Odwiedziliśmy także Zwierzyniec, gdzie w XVI wieku polowali Radziwiłłowie, a dziś można odpocząć pośród urokliwych chałupek, wśród zieleni i parków. Obowiązkowym punktem programu wycieczki po Wilnie jest także tak bliski sercom Polaków, przepięknie położony na wzgórzach, cmentarz na Rossie. Jest on świadectwem wykutej w kamiennych nagrobkach wspólnej historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To właśnie tu pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego, obok której złożone zostało do grobu również serce marszałka. Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli się również oddać refleksji podziwiając piękno wileńskich zabytków stanowiących dorobek polsko-litewskiej kultury przedstawionych na wystawie „Dawne widokówki Wilna z kolekcji Kazimierza Matyska” zaprezentowanej w holu biblioteki.