Wystawa grafik Henryka Derwicha “Konie niemechaniczne”

29.04.21

W Bibliotece Publicznej w Kostrzynie została otwarta wystawa grafik znanego poznańskiego grafika Henryka Derwicha “Konie niemechaniczne”, ukazująca w humorystycznym świetle konia, będącego odwiecznym kompanem człowieka w wielu dziedzinach życia. Grafiki opatrzone autorskim komentarzem autora nierzadko wywołują uśmiech.
Są pełne humoru, a czasem ironii.

Termin wystawy nie jest przypadkowy, wszak od wielu lat w maju w Iwnie odbywały się zawody jeździeckie Błękitna Wstęga Wielkopolski.

Henryk Derwich (1923-1983) to znany rysownik, karykaturzysta, satyryk i dziennikarz. Debiutował w 1946 r. na łamach amerykańskiej gazety “The Go Devil Weekly Pictorial”. Polski debiut prasowy miał na początku 1947 w “Expressie Wieczornym” w Warszawie. Całe swoje życie związany był z Wielkopolską i Poznaniem. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (które ukończył ze specjalnością architekt wnętrz w 1954) podjął współpracę najpierw z “Głosem Wielkopolskim”, a później z “Expressem Poznańskim”, z którym był związany najdłużej, bo ponad 30 lat. To właśnie z “Expressu Poznańskiego” najlepiej znamy Henryka Derwicha. To właśnie na jego łamach artysta publikował rysunki, które przedstawiały w sposób przerysowany rzeczywistość.

O twórczości i życiu Henryka Derwicha możemy przeczytać tutaj: https://kulturaupodstaw.pl/henryk-derwich-rysunki-z-zycia/

Źródło: Wikipedia,
Wielkopolska. Kultura u podstaw
Grafiki pochodzą z zasobów Izby Muzealnej Ziemi Kostrzyńskiej