Pamiątki związane z życiem i działalnością teoretyka wojskowości, wodza naczelnego powstania listopadowego, projektanta i budowniczego Kanału Augustowskiego znalazły się na wystawie powstałej w Bibliotece Publicznej w ramach obchodów Roku Generała Ignacego Prądzyńskiego na terenie Gminy Kostrzyn.
Ignacy Prądzyński przyszedł na świat 10 lipca 1792 r. w Sannikach, w szlacheckiej rodzinie herbu Grzymała. Kształcił się w Poznaniu i Dreźnie, zasłużył się w walkach u boku Napoleona. W 1823 r. rozpoczął prace nad projektem Kanału Augustowskiego, którego budowa ruszyła już rok później, a o którym w swoim pamiętniku napisał: „Dzieło to uważam za swoje arcydzieło”. Już jako generał brał udział w wielu potyczkach powstania 1830/31, dowodził m. in. w zwycięskiej bitwie pod Iganiami. Po upadku listopadowego zrywu został zesłany w głąb Rosji, a w 1850 r. osiadł na wyspie Helgoland na Morzu Północnym, gdzie w tym samym roku zmarł.
Otwarcie wystawy odbyło się 10 maja, w Tygodniu Bibliotek, a wśród zgromadzonych na niej materiałów znalazły się m. in. portrety generała, zdjęcia dworku w Sannikach, list kapitana statku M/S „Generał Prądzyński” napisany do kostrzyńskich przyjaciół, pamiętniki autorstwa Ignacego Prądzyńskiego, pocztówki z wyspy Helgoland. Zorganizowane grupy odwiedzające bibliotekę miały również możliwość obejrzenia w Kostrzyńskim Kinie za Rogiem filmu o Kanale Augustowskim. Zebrane dokumenty, fotografie i książki pochodzą z zasobów Izby Muzealnej Ziemi Kostrzyńskiej, a ekspozycję można oglądać do końca maja.